بنیاد ایران شناسی-معاونت پژوهشی

نشست هم اندیشی مشترک «معاونت پژوهشی بنیاد ایران شناسی» و «هیات حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره» برگزار شد.

تاريخ خبر: 1400/09/14

معاونت پژوهشی بنیاد ایران شناسی و «هیات حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره» شورای عالی انقلاب فرهنگی، طی نشستی مشترک در راستای گسترش تعامل و همکاری‌‌ به بحث و تبادل‌ نظر پرداختند. این نشست با حضور جناب آقای دکتر علی اکبر مسگر، معاون حمایت و گفتمان سازی دبیرخانه حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، جناب آقای دکتر محمد بهرام زاده، معاون پژوهشی بنیاد ایران شناسی و جناب آقای دکتر حمید افشار، مدیر کل امور پژوهشی بنیاد ایران شناسی در مورخ نهم آذر ماه 1400برگزار شد.

در این نشست، معاون پژوهشی بنیاد ضمن معارفه اجمالی از مجموعه بنیاد ایران شناسی، توجه و اهمیت دادن به مباحث ایران شناسانه را از ضرورت‌های فعلی مباحث علمی و فرهنگی کشور توصیف کرد. همچنین با اشاره به اهداف، طرح ها و دستاوردهای بنیاد، برقراری ارتباط سازنده با مراکزی مانند هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی را امری تاثیرگذار در پیشبرد اهداف عالیه مجموعه دانست. در ادامه جناب آقای دکتر مسگر نیز با ارائه کلیاتی از برنامه و ظرفیت های کمیته، برقراری ارتباط سازنده در چهارچوب اهداف را امری میسر و مطلوب ارزیابی نمود. همچنین پیرامون مباحث مطرح شده، راهبردها و اهداف بنیاد و دیدگاه های کمیته مقرر شد، بنیاد ایران شناسی طی فرآیند اداری و در گام نخست، کارگاه تخصصی با موضوع هویت ملی و انسجام فرهنگی را از کمیته اخذ نماید. در ادامه این نشست، جناب آقای دکتر مسگر بازدیدی از بنیاد ایران شناسی بعمل آوردند. نشست هم اندیشی مشترک «معاونت پژوهشی بنیاد ایران شناسی» و «هیات حمایت از     کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره» برگزار شد.

مصاحبه با دبیر «همایش ملی دریای كاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاكم بر آن»

تاريخ خبر: 1397/12/12

در نشستی که با دکتر حامد فروزان، دبیر علمی همایش ملی «دریای کاسپین و رژیم حقوقی حاکم بر آن» انجام شد، ایشان از ضرورتها و کمیت و کیفیت چگونگی برگزاری این همایش گفتند. متن پیش‌ِرو برخی از سئوالاتی است که درخصوص همایش از ایشان پرسیده شده است:

- در حال حاضر اهمیت دریای كاسپین را برای ایران چگونه ارزیابی میکنید؟

اهمیت دریای كاسپین برای ایران از دیدگاههای گوناگون قابل بررسی است. من به دو مؤلفه از نظر اهمیت اقتصادی و سیاسی آن اشاره میکنم:

1. از بُعد اقتصادی دریای كاسپین گنجینه ارزشمند و پرنعمتی از صنایع دریایی، تجارت و ترانزیت کالا، منابع سرشار گاز و نفت و انرژی، صنعت گردشگری و... برای کشور ایران است و منطقی به نظر میرسد، ایران برای بخشی از این ثروت که متعلق به اوست برنامه‌ریزی کند.

2. از سویی در عرصه سیاسی نیز دریای كاسپین ارتباط ایران با منطقه استراتژیک قفقاز، روسیه و از طرفی دیگر آسیای میانه را فراهم کرده است، این ویژگی آن قدر مهم است که ایران به روابط خارجی مؤثر و سازنده با کشورهای این دریا می‌اندیشد.

بنابرین، دریای كاسپین و کشورهای همجوار ما، از جایگاه بسیار مهمی برای ایران برخوردارند.

- اگر بخواهیم بین اهمیت خلیج‌فارس و دریای كاسپین نظر بدهیم، تحلیل شما چیست؟

اساساً هرگونه نگاه مقایسه‌ای میان مناطق ایران درست نخواهد بود. برای ما همان اندازه که جزیره ابوموسی با موقعیت سرنوشت‌سازش اهمیت دارد، وجب به وجب خاک کشور از اهمیت یکسانی برخوردار است. اینجا بحث مناطق نیست، بلکه موضوع مهم منافع ملی و تمامیت ارضی تمام ایران مطرح است.

اما میخواهم از این سئوال استفاده کنم و بگویم: قرار گرفتن تاریخی ایران میان دو دریای شمال و جنوب این امتیاز را ایجاد کرده است تا ایران تنها کشوری در منطقه شود که از جنوب در مسیر دریایی آبهای آزاد و اقیانوس هند و از شمال از راه دریای کاسپین در مسیر ارتباطی با آسیای میانه و اروپا قرار گرفته است. این ویژگی مهم، ایران را به مهمترین کشور آسیای غربی و یکی از راهبردی‌ترین کشورهای جهان بدل کرده است.

بدین ترتیب که ایران بهترین راه ارتباط پاکستان یا عراق با آسیای مرکزی و روسیه، همچنین افغانستان با خلیج‌فارس است. این امتیاز بزرگ با دو دریای شمالی و جنوبی برای ایران بوجود آمده است.

در مورد این ویژگی لطفاً بیشتر توضیح دهید و اینکه چه فرصتهایی میتواند برای ایران ایجاد کند؟

ایران میتواند از راههای آبی و از طریق دریای كاسپین در زمینه جابه‌جایی کالا و صنایع استفاده‌های بسیاری داشته باشد. در ضمن، وضعیت زیرساختهای خود را نیز ارتقاء دهد. رونق تجاری ایران با کشورهای این حوزه به اقتصاد استانهای شمالی کمک فراوانی خواهد کرد و ایران را میتواند به شاهراه انتقال کالا میان جنوب‌غرب آسیا و آسیای مرکزی و اروپای شرقی بدل کند. منافع حاصل از این دریا در ابعادی همچون دریانوردی، تجارت، شیلات، سواحل گردشگری و... برای ایران بسیار حائز اهمیت است. جمهوری اسلامی ایران میتواند با بهره‌مندی بیشتر از حقوق خود در این دریا نقش بسزایی در ارتقای توانمندی اقتصادی خود در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی بردارد.

اما بنظر میرسد، لازم است تا رژیم حقوقی دریا در ابعاد گوناگون و هرچه زودتر به نتیجه مطلوب برسد تا برای ایران امکان استفاده بیشتر از منافع دریا فراهم گردد.

- و البته چگونگی استفاده ایران از منابع دریا، میدانید که اخیراً ابهاماتی نیز در این زمینه مطرح شده!

دقیقاً، این همایش برای برطرف‌شدن همین ابهامات است. اینکه ایران چه حق و حقوقی در استفاده از رژیم حقوقی دریای کاسپین دارد، هدف اصلی این همایش است. همانطور که گفتم ما تا چالشها و مباحث حقوقی استفاده از دریا و منابع آنرا میان کشورهای ذینفع حل نکنیم، هرگونه توسعه اقتصادی دیگر با مشکل مواجه است. در نتیجه، نخستین همایش ملی بنیاد ایرانشناسی در این زمینه به موضوع رژیم حقوقی دریای كاسپین اختصاص داده شده است.

- آیا این همایش در جایی به ثبت رسیده است؟

به لطف و قوه الهی بنیاد ایرانشناسی توانست این همایش را بعنوان نخستین همایش ملی ثبت شده در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) به ثبت برساند.

- آیا این همایش فراخون مقاله داشته است؟

بله، این همایش در هشت محور برای پژوهشگران فراخوان مقاله داد كه با استقبال خوبی مواجه بوده است. این هشت محور هم شامل موارد ذیل میشوند:

• رژیم حقوقی دریای كاسپین (مازندران) و نقش متقابل آن در مناسبات اقتصادی؛

• جغرافیای سیاسی دریای كاسپین (مازندران) و نقش آن در رژیم حقوقی دریا؛

• حقانیتها و مالكیتهای تاریخی- حقوقی ایران در دریای كاسپین (مازندران)؛

• تاریخ روابط اقتصادی ایران و كشورهای همسایه در دریای كاسپین (مازندران)؛

• تاریخ روابط سیاسی ایران و كشورهای همسایه در دریای كاسپین (مازندران)؛

• چشم‌اندازهای محیط‌زیست در رژیم حقوقی دریای كاسپین (مازندران)؛

• حقوق و روابط بین‌الملل حاكم بر دریای كاسپین (مازندران)؛

• دریانوردی و حقوق بین‌الملل دریای كاسپین (مازندران).

در همین راستا، متقاضیان میتوانند برای كسب اطلاعات بیشتر به تارنمای بنیاد ایرانشناسی مراجعه کنند و یا با دبیرخانه همایش با شماره 88212004 تماس حاصل فرمایند.

- آیا امکان دسترسی به محتوای علمی همایش وجود دارد؟

بله، كتابی با عنوان «گزیده مقالات همایش ملی دریای کاسپین (مازندران) و رژیم حقوقی حاکم بر آن»، شامل مقالات سخنرانان و چكیده مقالات منتخب ارسال شده به دبیرخانه و همچنین 18 نقشه جغرافیایی در حوزه دریای كاسپین، از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به چاپ رسیده است، (در اینجا لازم میدانم از سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز قدردانی نمایم). این مجموعه میتواند اطلاعات کامل و مفیدی را در این حوزه به خوانندگان ارائه دهد.

- در پایان اگر مطلبی هست درباره اطلاع‌رسانی همایش بفرمایید؟

بنده نیز در پایان از شما و همكاران محترمتان تشكر میكنم، لازم است به این نكته اشاره كنم به افرادی كه برای همایش مقاله داده‌اند و به تأیید اعضای كمیته علمی همایش رسیده است، گواهینامه داده خواهد شد. همچنین برای افرادی كه در همایش حضور دارند و از طریق تارنمای بنیاد ایرانشناسی در همایش ثبت‌نام كرده‌اند، گواهینامه شرکت در همایش صادر خواهد گردید.

دومین شماره فصلنامه الکترونیکی «فرانما» منتشر شد

تاريخ خبر: 1397/07/15

دومین شماره از فصلنامه الکترونیکی «فرانما» در معاونت پژوهشی بنیاد ایرانشناسی تهیه و در سایت بنیاد به نشانی www.iranology.ir بارگزاری شد. فصلنامه الکترونیکی «فرانما» نشریه‌ای است در حوزه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با رویکرد پژوهشهای میان رشته ای ایرانشناسی و تأکید بر نقد این مطالعات. این فصلنامه در پی هموار کردن راه ایرانشناسان برای دسترسی به محتوای علمی در این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی و به نقل از معاونت پژوهشی بنیاد، شماره دوم فصلنامه الکترونیکی «فرانما» شامل: مقالاتی از دکتر یعقوب آژند و سرکار خانم زینب قنبری با عنوان «تذهیب در قرآن‌های محمد ابراهیم قمی و احمد نیریزی»؛ سرکار خانم مریم حیدری با عنوان: «نسخ خطی دیوان شاعران پارسی گوی (قرن14-17 میلادی) در کتابخانه‌های ترکیه»؛ سرکار خانم فاطمه فریدی مجید با عنوان: «کتابخانه های مساجد قدیمی تهران»؛ جناب آقای حمید‌رضا آریان‌فر با عنوان: «تقویم البلدان؛ مرجعی مهم در جغرافیای ریاضی، معرفی و نقد کتاب تقویم البلدان اثر ابوالفداء»؛ سرکار خانم محبوبه غفوری با عنوان: «توصیف و شناخت استان مرکزی بر پایه فرهنگ عامه استان، نقد و بررسی کتاب فرهنگ عامه استان مرکزی» و جناب آقای مجتبی رضایی سرچقا با عنوان: «بازنمایی تصاویر ابنیه و اماکن شاخص در سفرنامه ناصرخسرو، نمونه موردی: توصیف مساجد» است.

از کلیه علاقه‌مندان به مباحث ایرانشناسی دعوت میشود تا با ارسال مقالات علمی خود به این نشریه، بنیاد را در انتشار فصلنامه الکترونیکی «فرانما» یاری نمایند.

هفتمین شماره از فصلنامه تخصصی «مطالعات ایرانشناسی» منتشر شد

تاريخ خبر: 1397/07/15

هفتمین شماره فصلنامه تخصصی «مطالعات ایرانشناسی» منتشر و در اختیار مخاطبان ارجمند مجله قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی و به نقل از معاونت پژوهشی بنیاد ایرانشناسی، این شماره از «مطالعات ایرانشناسی» شامل مقالاتی با عنوانهای: «تأثیرات سبک معماری و ستونهای هخامنشی در هنر و معماری مائوری»؛ «ساختار نظام اداری - مالی دوران صفوی و مقایسه آن با دوران قاجاریه»؛ «مروری بر برگزاری عید فطر در فرهنگ مردم ایران»؛ «مفهوم توسل به امام رضا (ع) در ادوار مختلف هنری ایران»؛ «جایگاه و اهمیت تغذیه در فرهنگ ایران براساس کاسه سفالی نمه‌کار (مطالعه موردی هَلوکوتِنه در استان مازندران)» و در نهایت مقاله «سفری به شهر باستانی گور» است.

معاونت پژوهشی بنیاد ایرانشناسی همچون شماره‌های پیشین دست دوستداران اندیشمند ایرانی را در ارایه نظرات، انتقادات و پیشنهادات، و نیز ارسال مقالات ارزشمندشان به گرمی میفشارد. فصلنامه مطالعات ایرانشناسی به بهای 80000 ریال از طریق انتشارات بنیاد ایرانشناسی قابل دریافت است. علاقه‌‌مندان جهت كسب اطلاعات بیشتر میتوانند به نشانی: خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، بنیاد ایرانشناسی، معاونت پژوهشی، طبقه دوم مراجعه نمایند و یا با شماره های 88608925 (021)، دورنما: 88608922 (021)و یا رایانامه: Faslnameh@iranology.ir تماس حاصل نمایند.

انتشار ششمین جلد فصلنامه تخصصی «مطالعات ایرانشناسی»

تاريخ خبر: 1397/07/15

فصلنامه تخصصی «مطالعات ایرانشناسی» موفق شده است راه را در مسیر شناخت و معرفی تاریخ و فرهنگ جهان ایرانی بیش از پیش تعریض کرده و هموار نماید و ششمین شماره خود را بچاپ رساند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی و به نقل از معاونت پژوهشی بنیاد، ششمین شماره فصلنامه «مطالعات ایرانشناسی» مشتمل بر مقالاتی با موضوعات: «بررسی جغرافیای تاریخی راه ابریشم و نقش برجسته ایران در شکلگیری‌ آن»؛ «بررسی تطبیقی نگاره دیو در مکاتب نگارگری ایران از دوره ایلخانی تا پایان دوره قاجار»؛ «مهمان‌نوازی در فرهنگ عامّه و تأثیر آن بر گردشگری و ایرا‌نشناسی»؛ «نقش و نگار ایران بر تار و پود چکامه‌های پاول فلمینگ (قرن هفدهم میلادی)»؛ «فرایند تبدیل دو آتشکده به مسجد در ایزدخواست و استخر با استناد به شواهد موجود و منابع تاریخی»؛ «شناسایی راههای کاروانرو قرون پنجم تا دوازدهم هجری در بخشی از مرکز فلات ایران با استناد به کتیبه‌های اسلامی و نقوش صخره‌ای در استانهای اصفهان و مرکزی»؛ و در نهایت مقاله «بازتاب هویت ایرانی در عصر صفوی» است.

لازم بذکر است؛ فصلنامه تخصصی «مطالعات ایرانشناسی» به بهای 80000 ریال از طریق انتشارات بنیاد ایرانشناسی قابل دریافت است. علاقه‌مندان جهت كسب اطلاعات بیشتر میتوانند به نشانی خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، بنیاد ایرانشناسی، معاونت پژوهشی، طبقه دوم مراجعه نمایند و یا با شمارههای 88608925 (021)، دورنما: 88608922 (021) و یا رایانامه: Faslnameh@iranology.ir تماس حاصل نمایند. همچنین معاونت پژوهشی بنیاد ایرانشناسی امیدوار است تا همکاریهای‌ گرم و صمیمانه دوستان و پژوهشگران با فصلنامه در آینده نیز همچنان ادامه یابد.

بنیاد ایرانشناسی یازدهمین شماره فصلنامه علمی تخصصی «مطالعات خلیج فارس» را منتشر كرد

تاريخ خبر: 1397/07/15

یازدهمین شمارۀ فصلنامۀ مطالعات خلیج فارس همچون شمار ه های پیشین، بهمت و همفکری دوستان و همکاران ارجمند و حمایتهای مشفقانه ریاست محترم بنیاد ایرانشناسی حضرت آیت‌ا... سید‌محمد خامنه ای و اندیشه و قلم متخصصان و پژوهشگران خلیج فارس به رشته تحریر در‌آمد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی، و به نقل از معاونت پژوهشی بنیاد، این شماره از فصلنامه شامل مقاله ها و اطلاعاتی از دانشمندان و پژوهشگران بزرگوار بشرح و ترتیب زیر سامان گرفته است:

در بخش مقاله ها، دو مقالۀ نخست با دو موضوع متفاوت، خلیج فارس را در بستر مطالعات بین المللی دیده است. اولین مقاله با عنوان «تأثیرات جهانی شدن بر کارکرد مرزها (با تأکید بر منطقه خلیج‌فارس)» است كه با استفاده از روش توصیفی– تحلیلی از دیـدگاه جغرافیـای سیاسـی به تـأثیر جهانی شدن بر کارکرد‌های مختلف مرز میپردازد.

مقالۀ دوم با عنوان «راهبردها و فرصتهای مطلوب جهت توسعه بهینه توریسم در خلیج فارس با تأكید بر ویژگیهای جزایر آن» موضوع مهم گردشگری را با مقایسۀ رویکرد كشورهای منطقه در جذب مسافران خارجی همراه با تحلیلهای قابل اعتنا دیده است. در سه مقالۀ دیگر، هرکدام جنبه‌ای از تاریخ را بررسی کرده اند. ابتدا مقاله « نئارخوس و راه دشوارِ دور» که ضمن تبیین دقیقی از مسیر این سردار مقدونی در قرن چهارم پ. م با استناد دقیق به منابع اصلی بخوبی از عهده تطبیقهای درست موقعیتهای جغرافیایی آنزمان با امروز برآمده است. سپس مقالۀ «امپراتوری استعماری بریتانیا و رویارویی نظامی ایران و انگلیس در آبراه خلیج‌فارس و بندر بوشهر در دوره قاجار (1273ه.ق/1856.م)» که موضوع مهم استعمار بریتانیا را محور اصلی خود قرار داداه است. عنوان مقالۀ دیگر «انقلاب اسلامی ایران؛ واژگونی سیاستهای آمریکا در خلیج‌فارس» است. هدف مقاله حاضر، بررسی سیاستهای آمریکا در خلیج‌فارس با تأكید بر سقوط شاه و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران میباشد. آخرین مقاله با عنوان «بازتاب خلیج‌فارس در شعر شاعران هرمزگان» مضمون ادبی دارد كه هدف آن بررسی بازتاب خلیج‌فارس بعنوان بخشی از میراث ملّی میهن عزیزمان ایران در شعر شاعران هرمزگان است.

دیگر بخشهای فصلنامه بنا به سنت همیشه به قوت خود باقی است. در بخش اکوتوریسم مطالب مهم حوزۀ محیط زیست خلیج فارس همراه با تصاویر با کیفیت ادامه دارند و در این شماره به موضوع «پراکنش کوسه‌های مناطق مرجانی خلیج‌فارس در آبهای ایران» پرداخته شده است. در بخش گزارش پژوهشی نیز مقاله ای تحت عنوان «تحلیلی بر سهم زنان در بومی‌سرودهای هرمزگان» آمده است. بخش اسناد و مدارک نیز مانند شمارگان قبل کوشش کرده تا اطلاعات موثق و مستند دیگری را به خلیج فارس شناسی امروز بیفزاید. در این بخش بازخوانی سند مکتوبی از میرزا نصرا... خان مشیرالدوله خطاب به سالار معظم حکمران بنادر و جزایر خلیج فارس آورده شده است.

فصلنامه مطالعات خلیج فارس،‌ ضمن سپاسگزاری از محققان، نویسندگان و دانشمندان بزرگواری كه تاكنون ما را در افزایش سطح علمی و پژوهشی نشریه یاری رسانده و در شماره های پیشین همراه بوده اند، دست مریزاد گفته و از آنها و دیگر پژوهشگران و علاقه‌مندان حوزه خلیج فارس شناسی صمیمانه دعوت به همكاری افزونتر میكند. این فصلنامه، آماده دریافت مقالات و مطالب غنی و مستند این گرامیان در حوزه مسائل و مباحث خلیج فارس است.

فصلنامه مطالعات خلیج فارس به بهای 120000 ریال از طریق انتشارات بنیاد ایرانشناسی قابل دریافت است، علاقه‌مندان جهت كسب اطلاعات بیشتر میتوانند به نشانی خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، بنیاد ایرانشناسی، معاونت پژوهشی، طبقه سوم مراجعه نمایند و یا با شماره های 88212004 (021)، دورنما: 88608922 (021) و یا رایانامه: mags@iranology.ir تماس حاصل نمایند.

بنیاد ایرانشناسی دهمین شماره فصلنامه علمی تخصصی «مطالعات خلیج فارس» را منتشر كرد

تاريخ خبر: 1397/07/15

معاونت پژوهشی بنیاد ایرانشناسی از انتشار دهمین شماره فصلنامه تخصصی «مطالعات خلیج ‌فارس» خبر داد و این شماره از فصلنامه را شامل مقاله‌ها و اطلاعاتی بشرح زیر تبیین کرد:

به گزارش روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی و به نقل از معاونت پژوهشی بنیاد،اولین مقاله با عنوان «نگاهی تاریخی و حقوقی به جزیرههای ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک»؛ مقاله دوم با عنوان «مناسبات فرهنگی- اجتماعی ناحیه اَحساء و قطیف با ایران از دوره صفویه تا دوره قاجار»؛ سومین مقاله با عنوان «خط تلگراف خوزستان»؛ مقاله چهارم با عنوان «پژوهشی بر ظروف سنگ صابونی هزاره سوم پیش از میلاد و نقش خلیج‌فارس در پراکنش آن»؛ مقاله پنجم با عنوان «جغرافیای تاریخی جزیره خارگ با تکیه بر معرفی آرامگاهها و بناهای مذهبی دوره تاریخی» و ششمین مقاله با عنوان «بررسی مفهوم دریا و خلیج‌فارس در شعر شاعران بومی جنوب، (مطالعه موردی، استان هرمزگان)»؛ در بخش مصاحبه، گفتگوی اختصاصی ما با دكتر مجید تفرشی با عنوان «اسناد محرمانه و آرشیوی بریتانیا از خلیج ‌فارس»؛ در بخش اكوتوریسم، مقاله ‌ای با عنوان «آخرین بازماندگان جنگلهای بین‌النهرین (میان ‌رودان)»؛ در بخش گزارش پژوهشی، گزارشی با عنوان «آیین نوروز دریا (صیاد) در روستای سلخ قشم» و در آخر بخش اسناد و مدارك مقاله ‌ای با عنوان «العزاوی و خلیج ‌فارس، نام خلیج ‌فارس در كتاب تاریخ العراق بین احتلالین».

شایان ذكر است كه تلاشهای علمی و پژوهشی و پیگیری همكاران ارجمند ما پس از قریب سه ‌ سال به بار نشست و فصلنامه مطالعات خلیج ‌فارس در داوری «جشنوارۀ دومین كتاب سال خلیج ‌فارس» پس از بررسی شماره ‌های 2 الی 9 ارسالی به آن دبیرخانۀ محترم، این فصلنامه را در ردیف سایر كتابها و آثار علمی از نظر كیفیت پژوهشی برتر تشخیص داده و در اقدامی منحصر یك فصلنامه را برخوردار از بارِ علمی مناسب دیده و آن را واجد شرایط تقدیر دانسته است. بر این اساس برای ما جای بسی خوشوقتی است که فصلنامه مطالعات خلیج فارس عنوان «اثر برگزیده دومین جشنواره كتاب سال خلیج ‌فارس(اردیبهشت 1397)» را ازین پس در کارنامه دارد.

فصلنامه مطالعات خلیج ‌فارس، ضمن سپاسگزاری از پژوهشگران، نویسندگان و دانشمندان معززی که تاکنون و در طی 10 شماره از فصلنامه مطالعات خلیج ‌فارس، با این نشریه همکاری داشته ‌اند، دست تمام اندیشمندان و صاحبنظران گرانمایه حوزه مطالعاتی خلیج ‌فارس را بگرمی میفشارد و از آنها دعوت میکند که نتیجه تحقیقات و مطالعات ارزشمند خود را در حوزه خلیج ‌فارس در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند. این فصلنامه، آماده دریافت مقالات و مطالب غنی و مستند این گرامیان در حوزه مسائل و مباحث خلیج ‌فارس است.

فصلنامه مطالعات خلیج ‌فارس به بهای 120000 ریال از طریق انتشارات بنیاد ایرانشناسی قابل دریافت است، علاقه‌‌مندان جهت كسب اطلاعات بیشتر میتوانند به نشانی خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، بنیاد ایرانشناسی، معاونت پژوهشی، طبقه سوم مراجعه نمایند و یا با شماره ‌های 88212004 (021)، دورنما: 88608922 (021) و یا رایانامه: mags@iranology.ir تماس حاصل نمایند.

طرح ارمنستان‌شناسی

تاريخ خبر: 1397/02/08

این طرح نیز از دیماه 1394 شروع شده و برآوردی که برای انجام کامل آن صورت گرفته حدود 30 ماه میباشد.

تا کنون حدود 53% از این طرح پژوهشی انجام یافته است.

طرح ادیان باستانی در ایران و آسیای غربی

تاريخ خبر: 1397/02/08

این طرح از خرداد 1394 آغاز گردیده و تاکنون حدود 60% آن که بالغ بر 300 صفحه شده، انجام گرفته است. برآوردی که برای انجام کامل آن صورت گرفته حدود 36 ماه میباشد.

طرح صنایع دستی ایران

تاريخ خبر: 1397/02/08

این طرح از دی ماه 1394 شروع شده و تاکنون حدود 67% آن که بالغ بر 950 صفحه شده، انجام گرفته است. برآوردی که برای انجام کامل آن صورت گرفته حدود 36 ماه میباشد.

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،خیابان ایران شناسی،شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات